dewalt_dpssx38_xj
dewalt_dpssx38_xj
dewalt_dpssx38_xj
dewalt_dpssx38_xj
dewalt_dpssx38_xj
dewalt_dpssx38_xj
dewalt_dpssx38_xj
dewalt_dpssx38_xj
dewalt_dpssx38_xj
dewalt_dpssx38_xj
DEWALT DPSSX38-XJ pneumatic stapler SX 38 mm (DSTSX)
198.60 tax incl.
On order: delivered from 22/05/2026
set
  • Ordered before 20:00 - delivered as of 22/05/2026
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
  • Delivered from Belgium
DeWALT Power Month at Klium - Maximum Advantage!
This DeWALT tool is part of the DeWALT Power Month at Klium. That means you can stack your benefits.
What does this mean in practice?
  • Purchase a selected 18V or 54V XR garden machine? Then you can choose one of the 4 extra gifts within the official Buy & Get promotion.
  • Promotion valid from 01.05.2026 until 30.05.2026 or while stocks last.
  • Register your purchase afterwards via dewalt.be or dewalt.nl.
Smart professionals combine their purchases and get the maximum out of this month!
Product description
  • Stapler SX 38mm [DSTSX]
Features
  • Long-lasting pneumatic stapler with minimal maintenance
  • Rear air outlet discharges air away from you and the workshop
  • No Mar Tip minimises workshop damage
  • Adjustable depth insertion makes it easy to adjust the depth of the nail in the wood
  • Oil-free design eliminates the risk of staining or damaging the workshop
Key features according to our expert
  • Min. staple length: 12 mm
  • Max. staple length: 38 mm
  • Max. working pressure: 8,4 bar
Specifications / All features
  • Brand: DEWALT
  • EAN: 5902013950943
  • Supplier number: DEWALT DPSSX38-XJ
Min. staple length
12 mm
Max. staple length
38 mm
Max. working pressure
8,4 bar